• Recent Tweets

    • Champions! 17U: Georgia Stars Elite 16U: Mac Irvin Fire 15U: Team Takeover Lawson #EYI2013 284 days ago
    • 17U Championship Final!! Georgia Stars Elite wins it! 71 – Georgia Stars Elite vs Alabama Challenge -64 #EYI2013 Championship 284 days ago
    • 70 Georgia Stars Elite vs. Alabama Challenge 64 17.9 left in overtime!! #EYI2013 http://t.co/MYin6KnEgJ 284 days ago
    • Georgia Stars Elite are pulling ahead! 67-60 #EYI2013 57.3 left in overtime!!! 284 days ago
    • 65 – Georgia stars elite vs Alabama challenge -60 #EYI2013 http://t.co/9lKbMdiBxv 284 days ago

    Follow Me on Twitter

  • Follow us on

    2013 Elite Youth Invitational Champions

     17U Champions

     First Place: Georgia Stars Elite

    Runner-Up: Alabama Challenge

    16U Champions

    First Place: Mac Irvin Fire

     First Place: Mac Irvin Fire

    Runner-Up: E1T1 Flash

    15U Champions

    First Place: Team Takeover Lawson

    Runner-Up: All Iowa Attack

     

     

    FINALS LINE-UP

     

    All Iowa Attack vs. Team Takeover Lawson – 9:00AM @ Paine (15U)

    Mac Irvin Fire vs. E1T1 Flash – 10:30AM @ Paine (16U)

    Alabama Challenge vs. Georgia Stars Elite – 12:00PM @ Paine (17U)

    50 – All Iowa Attack vs. Team Takeover Lawson – 54

    51 – E1T1 Flash  vs. Mac Irvin Fire – 56

    64 – Alabama Challenge vs. Georgia Stars Elite – 71

     

    SCORES 17U DIVISION

    Sunday, July 14, 2013 – FINALS

     

    Alabama Challenge vs. Georgia Stars Elite 12:00PM @ Paine

    64 – Alabama Challenge vs. Georgia Stars Elite – 71

     

    Saturday, July 13, 2013

     

    • Alabama Challenge vs. Southern Stampede – 12:00PM @ Paine
    • Playground Elite vs. Storm Elite – 12:00PM @ Laney
    • Team United vs. Georgia Stars Elite – 1:30PM @ Paine
    • Ohio Varsity White vs.  Stackhouse Elite- 1:30PM @ Laney
    • Winner B1/C4-A2/D3 – Alabama Challenge  vs. Winner C1/B4-D2/A1 – Playground Elite 6:00PM @ Paine
    • Winner A1/D4-B2/C3 – Georgia Stars Elite  - vs. Winner D1/B4-C2/B3 – Ohio Varsity White 7:30PM @ Paine

     

    • 12:00pm 66 – Alabama Challenge vs. Southern Stampede – 64
    • 12:00pm  69 – Playground Elite vs. Storm Elite – 64
    • 1:30pm   74 – Team United vs. Georgia Stars Elite – 88
    • 1:30pm   49 – Ohio Varsity White vs. Virginia Warriors Elite – 48
    • 6:00pm  60 – Alabama Challenge vs. Playground Elite – 58
    • 7:30pm  69 – Georgia Stars Elite vs. Ohio Varsity White – 55

     

    Friday, July 12, 2013

     

    BRACKET PLAY SCHEDULE

    • POOL B1 – Alabama Challenge vs. POOl C4 – Team Power – 3:00 PM @ Paine
    • POOL C1 – Playground Elite vs. POOL B4 – Team Trademark – 3:00 PM @ ARC
    • POOL B2 – Georgia Stars Elite vs. POOL C3 – Grassroots Elite 4:30 PM @ Paine
    • POOL C2 – Virginia Warriors Elite vs. POOL B3 – Stackhouse Elite  -4:30 PM @ ARC
    • POOL A1  - Team United vs. POOL D4 – Georgia Stars Select – 6:00PM @ Paine
    • POOL D1 – Ohio Varisty White vs. POOL A4 - Stackhouse Elite - 6:00PM @ ARC
    • POOL A2 – Southern Stampede vs. POOL D3 – Vanguard Elite – 7:30PM @ Paine
    • POOL D2 – Arkansas Wings vs. POOL A3 – Storm Elite – 7:30PM @ ARC

     

     

    •  9:00am  70 – Georgia Stars Elite vs. Alabama Challenge – 67
    • 9:00am 36 – Team Trademark vs. Stackhouse Elite – 47
    • 10:30am 59 – Playground Elite vs.  Grassroots Elite – 44
    • 10:30am 73 – Virginia Warriors Elite vs. Team Power – 66
    • 12:00pm  69 – Arkansas Wings vs. Georgia Stars Select – 53
    • 12:00pm 56 – Vanguard Elite vs. Ohio Varsity White – 69
    • 1:30pm   83 – Storm Elite vs. Team United – 87
    • 3:00pm  63 – Playground Elite vs. Team Trademark – 54
    • 3:00pm  90 – Alabama Challenge vs. Team Power – 23
    • 4:30pm 68 – Georgia Stars Elite vs. Grassroots Elite – 47
    • 4:30pm  56 – Virginia Warriors Elite vs. Stackhouse Elite – 78
    • 6:00pm  71 – Ohio Varsity White vs. Scholar Shots – 26
    • 6:00pm  57 – Team United vs. Georgia Stars Select – 51

     

    Thursday, July 11, 2013

    • 9:00am   55 – Alabama Challenge vs. Stackhouse Elite – 43
    • 9:00am   69 – Southern Stampede vs. Storm Elite – 65
    • 10:30am  63 – Scholar Shots vs. Team United – 70
    • 10:30am 53 – Georgia Stars Elite vs. Team Trademark – 44
    • 12:00pm 59 – Playground Elite vs. Virginia Warriors Elite – 38
    • 12:00pm 73 – Grassroots Elite vs. Team Power – 59
    • 1:30pm   65 – Arkansas Wings vs. Vanguard Elite – 53
    • 1:30pm   67 – Georgia Stars Select vs. Ohio Varsity White – 71
    • 3:00pm  83 – Storm Elite vs. Scholar Shots – 62
    • 3:00pm  64 -Team United vs. Southern Stampede – 60
    • 4:30pm  43 – Team Trademark vs. Alabama Challenge – 56
    • 4:30pm  56 Stackhouse Elite vs. Georgia Stars Elite – 52
    • 6:00pm  60 – Grassroots Elite vs. Virginia Warriors Elite – 63
    • 6:00pm  40 – Team Power vs. Playground Elite – 89
    • 7:30pm   65 – Vanguard Elite vs. Georgia Stars Select – 57
    • 7:30pm   65 – Ohio Varsity White vs. Arkansas Wings – 50

     

    SCORES 16U DIVISION

    Sunday, July 14, 2013 – FINALS

     

    E1T1 Flash vs. Mac Irvin Fire 10:30am @ Paine

    51 – E1T1 Flash vs. Mac Irvin Fire – 56

     

     

    Saturday, July 12, 2013

    • B1 – Southern Phenom vs. D2 – E1T1 Flash - 9:00AM @ Paine
    • C1 – Travelers Basketball vs. A2 - All Ohio Red  – 9:00AM @ Laney
    • A1 – Georgia Stars Elite vs. C2 – Grassroots Elite 10:30AM @ Paine
    • D1 – Houston Hoops Woods vs. B2 – Mac Irvin Fire -  10:30AM @ Laney

    • Winner B1/D2 – E1T1 Flash vs. Winner C1/A2 -All Ohio Red 3:00PM @ Paine
    • Winner D1/B2 – Mac Irvin Fire vs. Winner A1/C2 Georgia Stars Elite 4:30PM @ Paine

    • 9:00am  56 – Southern Phenom vs. E1T1 Flash – 61
    • 9:00am  46 – Travelers Basketball vs. All Ohio Red – 57
    • 10:30am 66 – Houston Hoops Woods vs. Mac Irvin Fire – 67
    • 10:30am 54 – Georgia Stars Elite vs. Grassroots Elite – 45
    • 3:00pm 68 – E1T1 Flash vs. All Ohio Red – 56
    • 4:30pm  66 – Mac Irvin Fire vs. Georgia Stars Elite – 59

    Friday, July 12, 2013

    • 9:00am 67 – Team Manimal vs. Travelers Basketball – 77
    • 9:00am 60 – Georgia Stars Select vs. NY Lightning – 70
    • 10:30am 55 – Arkansas Magic vs. Grassroots Elite – 58
    • 10:30am  81 – Mac Irvin Fire vs. Expressions Elite – 59
    • 12:00pm  37 – SC Hornets vs. Houston Hoops Woods – 77
    • 12:00pm  67 – Showtime Juice Allstars vs. E1T1 Flash – 68
    • 1:30pm    66 – Georgia Stars Elite vs. All Ohio Red – 54
    • 1:30pm   42 – Team Trademark vs. Team Richmond – 63
    • 3:00pm  54 – NY Lightning vs. Southern Phenom – 57
    • 3:00pm 68 – Expressions Elite vs. Georgia Stars Select – 66
    • 4:30pm 57 – Travelers Basketball vs. Arkansas Magic – 31
    • 4:30pm  67 – Grassroots Elite vs. Team United – 51
    • 6:00pm  74 – E1T1 Flash vs. SC Hornets – 38
    • 6:00pm  66 – Houston Hoops Woods vs. Ohio Varsity White – 50
    • 7:30pm  72 – All Ohio Red vs. Team Trademark – 49
    • 7:30pm  67 – Team Richmond vs. SC Elite – 58
    • 9:00pm  72 – Showtime Juice Allstars vs. SC Hornets – 51

    Thursday, July 11, 2013

    • 9:00am   57 – Georgia Stars Elite vs. SC Elite  - 55
    • 9:00am   49 – All Ohio Red vs. Team Richmand – 46
    • 10:30am  54 – Expressions Elite vs. NY Lightning – 55
    • 10:30am  63 – Mac Irvin Elite vs. Southern Phenom – 68
    • 12:00pm  87 – Travelers Basketball vs. Grassroots Elite – 71
    • 12:00pm  55 – Team Manimal vs. Team United – 58
    • 1:30pm    40 – Showtime Juice Allstars vs. Ohio Varsity  White – 63
    • 1:30pm   40 – E1T1 Flash vs. Houston Hoops Woods – 76
    • 3:00pm  53 – Team Richmond vs. Georgia Stars Elite – 65
    • 3:00pm  64 – SC Elite vs. Team Trademark – 55
    • 4:30pm  74 – NY Lightning vs. Mac Irvin Fire – 80
    • 4:30pm  58 – Southern  Phenom vs. Georgia Stars Select – 60
    • 6:00pm  91 – Grassroots Elite vs. Team Manimal – 52
    • 6:00pm  75 – Team United vs. Arkansas Magic – 38
    • 7:30pm  66 – Ohio Varsity White vs. SC Hornets – 40
    • 7:30pm  75 – Houston Hoops Woods vs. Showtime Juice Allstars – 46

    Wednesday, July 10, 2013

    • 5:00pm   48 – SC Elite vs. All Ohio Red – 53
    • 5:00pm   41 – Team Trademark vs. Georgia Stars Elite – 44
    • 6:30pm   54 – Georgia Star Select vs. Mac Irvin Fire – 85
    • 6:30pm   53 – Southern Phenom vs. Espressions Elite – 51
    • 8:00pm   62 – Arkansas Magic vs. Team Manimal – 59
    • 8:00pm   65 – Team United vs. Travelers Basketball – 66
    • 9:30pm  48 – Ohio Varsity White vs. E1T1 Flash – 60

    SCORES 15U DIVISION

    Sunday, July 14, 2013 – FINALS

     

    All Iowa Attack vs. Team Takeover Lawson 9:00am @ Paine

    50 – All Iowa Attack vs. Team Takeover Lawson – 54

     

    Saturday, July 13, 2013

    • A1 – All Iowa Attack  vs. C2 – Nike Team Florida 9:00AM @ Knox
    • D1 – The Family vs. B2 – Georgia Stars DB 10:30AM @ Knox
    • B1 – Team Takeover Butler vs. D2 – NY Lightning 12:00PM @ Knox
    • C1 – Team Takeover Lawson vs. A2 – Georgia Stars Elite 1:30PM @ Knox

    Winner D1/B2 – The Family vs. Winner A1/C2 – All Iowa Attack 3:00PM @ Paul Knox

    Winner B1/D2 – NY Lightning vs. Winner C2/A2 – Team Takeover Lawson 4:30PM @ Paul Knox

    • 9:00am  48 – All Iowa Attack vs. Nike Team Florida – 43
    • 10:30am  62 – The Family vs. Georgia Stars DB – 51
    • 12:00pm  67 – Team Takeover Butler vs. NY Lightning – 69
    • 1:30pm  63 – Team Takeover Lawson vs. Georgia Stars Elite – 41
    • 3:00pm  62 – The Family vs. All Iowa Attack – 65
    • 4:30pm  52 – NY Lightning vs. Team Takeover Lawson – 58

    Friday, July 12, 2013

    • 9:00am   42 – Team Takeover Butler vs. Georgia Stars DB – 40
    • 9:00am  63 – Carolina Tide vs. Grassroots Elite – 68
    • 10:30am  64 – Jackson Tigers vs. Nike Team Florida – 73
    • 10:30am  49 – 6th Man Warrior vs. Southern Phenom – 77
    • 12:00pm  78 – The Family vs. Team Takeover Black – 65
    • 12:00pm  64 – Southside Shockers vs. NY Lightning – 73
    • 1:30pm   48 – Georgia Stars Elite vs. St. Louis Eagles Blue – 46
    • 1:30pm   31 – Ohio Varsity vs. All Iowa Attack – 71
    • 3:00pm   46 – Grassroots Elite vs. St. Louis Eagles White – 54
    • 3:00pm   60 – Georgia Stars DB vs. Carolina Tide – 52
    • 4:30pm  52 – Southern Phenom vs. Team Takeover Lawson – 73
    • 4:30pm  90 – Nike Team Florida vs. 6th Man Warriors – 81
    • 6:00pm  65 – NY Lightning vs. Team United – 50
    • 6:00pm   76 –  Team Takeover Black vs. Southside Shockers – 55
    • 7:30pm  90 –  St. Louis Eagles Blue vs. Ohio Varsity – 69
    • 7:30pm  52 – All Iowa Attack vs. SC Elite – 45

    Thursday, July 11, 2013

    • 9:00am   56 – Georgia Stars Elite vs. Sc Elite – 23
    • 9:00am   57 – St. Louis Eagles Blue vs. All Iowa Attack – 52
    • 10:30am  61 – Georgia Stars DB vs. Grassroots Elite – 55
    • 10:30am  68 – Team Takeover Butler vs. St. Louis Eagles White – 64
    • 12:00pm  76 –  Nike Team Florida vs.  Southern Phenom – 54
    • 12:00pm  50 – Jackson Tigers vs. Team Takeover Lawson – 67
    • 1:30pm   51 – Team Takeover Black vs. NY Lightning – 59
    • 1:30pm   54 – The Family vs. Team United – 39
    • 3:00pm  50 – All Iowa Attack vs. Georgia Stars Elite – 48
    • 3:00pm  70 – SC Elite vs. Ohio Varsity – 55
    • 4:30pm  59 – St. Louis Eagles White vs. Carolina Tide – 51
    • 4:30pm  52 – Grassroots Elite vs. Team Takeover Butler – 64
    • 6:00pm  51- Southern Phenom vs. Jackson Tigers – 58
    • 6:00pm  66 – Team United vs. Southern Shockers – 67
    • 7:30pm  75 – Team Takeover Lawson vs. 6th Man Warrior – 51
    • 7:30pm  68 – NY Lightning vs. 6th Man Warrior – 71

    Wednesday, July 10, 2013

    • 5:00pm    41 – Ohio Varsity vs. Georgia Stars Elite – 85
    • 5:00pm   61 – SC Elite vs. St. Louis Eagles Blue – 60
    • 6:30pm   46 – Carolina Tide vs. Team Takeover Butler – 81
    • 6:30pm   56 – St. Louis Eagles White vs. Georgia Stars DB – 62
    • 8:00pm   69 – 6th Man Warrior vs. Jackson Tigers – 74
    • 8:00 pm  59 – Team Takeover Lawson vs. Nike Team Florida – 56
    • 9:30pm   49 – Southside Shockers vs. The Family – 82
    • 9:30pm  33 – Team United vs. Team Takeover  Black – 42


    To view in Full-Screen mode, Double-Click video